Leczenie chorób uszu zwierząt Gdańsk

Leczenie chorób uszu u zwierząt zazwyczaj rozpoczyna się w momencie, kiedy opiekun zauważa zmiany w zachowaniu swojego pupila. Często zaczyna się od tego, że nie zauważa się żadnej odpowiedzi ze strony zwierzaka na telefony, skrzypiące zabawki, pstrykanie palcami za głową, głośne dźwięki czy dzwonek do drzwi, choć wcześniej zwierzę reagowało. Niestety, z głuchym psem lub kotem trudno się porozumieć, a kiedy dojdzie do takiego stanu, może to budzić zdezorientowane nie tylko u opiekuna, ale i u samego zwierzaka. Zdarza się na przykład, że psy, które mają problemy ze słuchem, zaczynają nagle długo i agresywnie szczekać.

Popularnym schorzeniem, z którego powodu rozpoczyna się leczenie uszu u zwierząt, jest świerzb. Należy mieć na uwadze, że świerzb może być przenoszony z psów na ludzi nie tylko przez bezpośredni kontakt, ale także pośrednio, np. przez odzież. U ludzi głównym objawem świerzbu jest wysypka z towarzyszącym jej bardzo silnym świądem.  U małych dzieci lub alergików, typowe objawy świerzbu bardzo łatwo pomylić z uczuleniem.

Okazuje się jednak, że objawy problemów z uszami u kotów i psów bardzo często związane są z pojawieniem się w tych okolicach obcego ciała, np. źdźbła trawy. Na szczęście, takie problemy są bardzo wyraźnie widoczne w otoskopii. Choroby uszu u zwierząt często są bardzo charakterystyczne, objawiają się m.in. obfitą, suchą, brązową wydzieliną i różnym stopniem nasilenia zmian zapalnych, na które zwierzę może reagować agresywnym lub bardzo apatycznym zachowaniem. Jest to szczególnie powszechne u małych kociąt.

Laryngolog dla zwierząt w Trójmieście

Życie z głuchym zwierzęciem wymaga zmiany niektórych przyzwyczajeń oraz wypracowania rytuałów, które pomogą nam spokojnie funkcjonować. Dlatego warto zasięgnąć porady laryngologa dla zwierząt, bowiem leczenie chorób uszu powinno być prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę. Największą różnicą w kontaktach z głuchym zwierzęciem jest to, że opiekunowie muszą być dla nich w zasięgu wzroku.

Częstym problemem u zwierząt jest również zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego. Schorzenie to jest problemem wieloczynnikowym. Samo jego rozpoznanie, ze względu na dość typowe objawy, nie jest trudne, ale aby właściwie leczyć ten problem, należy zidentyfikować wszystkie czynniki odpowiedzialne za jego powstawanie, przewidzieć rozwój i zapobiec jego powikłaniom.

Jeżeli zauważasz u swojego pupila problemy ze słuchem – nie reaguje na wołanie ani inne dźwięki lub często drapie się w tych okolicach, to koniecznie skontaktuj się z naszą przychodnią. Umówimy dla Ciebie wizytę u specjalisty i rozpoczniemy leczenie choroby uszu. Zapraszamy!