Kiedy zabrać czworonoga na badanie krwi i jak go do tego przygotować?
Badania krwi u czworonogów mogą być wykonywane zarówno profilaktycznie, jak i w celu diagnostyki różnych schorzeń. Warto przeprowadzać je regularnie, zwłaszcza u starszych zwierząt, które mogą cierpieć na różne dolegliwości związane z wiekiem. Ponadto, badanie krwi może być niezbędne w przypadku podejrzenia infekcji, chorób metabolicznych czy nowotworów. Warto również pamiętać o wykonaniu badań krwi przed zabiegami chirurgicznymi czy szczepieniami, aby upewnić się, że nasz pupil jest w dobrym stanie zdrowia i będzie mógł bezpiecznie przejść przez te procedury.
Po czym poznać, że pupil jest chory?
Czy Twój pupil zachowuje się inaczej niż zwykle? Czy zauważyłeś u niego niepokojące objawy, które mogą świadczyć o problemach zdrowotnych? Właściwa obserwacja i troska o zwierzę są kluczowe dla jego zdrowia i samopoczucia.
Jak poradzić sobie z nadmierną utratą sierści u psa?
Nadmierna utrata sierści u psa to problem, z którym boryka się wielu właścicieli czworonogów. Wypadanie włosów może być związane z różnymi przyczynami, takimi jak zmiana pór roku, stres czy alergie. Dlatego ważne jest, aby poznać przyczyny tego zjawiska oraz sposoby radzenia sobie z nim.
Problemy skórne u kotów. Jakie mogą być ich przyczyny?
Wbrew pozorom problemy skórne u kotów nie należą do rzadkości. Zmiany skórne często mają podłoże pasożytnicze lub wynikają z toczących się chorób wewnętrznych. Pierwszym objawem zwykle jest świąd – kot zaczyna wylizywać i wydrapywać zmienione chorobowo miejsca, co kończy się miejscowymi wyłysieniami i strupkami.
Jak rozpoznać alergię u psa?
Alergie u psa to nieprawidłowa reakcja organizmu o charakterze gwałtownym lub nadmiernym na określone substancje, które mogą znajdować się w powietrzu lub w pokarmie bądź w przedmiotach mających bezpośredni kontakt ze skórą zwierzęcia. Przyczyn alergii może być mnóstwo i coraz częściej upatruje się ich w zmianach cywilizacyjnych, które nieuchronnie wymuszają zmiany nawyków żywieniowych oraz wpływają na warunki bytowe. Układ immunologiczny psa może reagować w sposób łagodny i przejściowy lub przewlekły. W skrajnych przypadkach alergia może zagrażać życiu.
Dlaczego warto korzystać z usług psiego behawiorysty?
Psi behawiorysta to specjalista zajmujący się terapią zwierząt. Zadaniem behawiorysty jest eliminacja niepożądanych zachowań psa i znajdywanie rozwiązań na różne problemy związane z opieką nad psem. Obecnie stosowane są głównie metody pozytywne, czyli budowanie relacji z psem na podstawie dobrych emocji i systemu nagród, co pozwala zbudować i utrwalić przyjemne skojarzenia.
Co robić, gdy Twój pies/kot się drapie?
Żadne zwierzę nie drapie się, bo „tak ma”. Alergia jest chorobą, którą możemy i musimy kontrolować.
Kaszlące buldożki czyli rasy brachycefaliczne
Buldożki francuskie, Buldogi angielskie, Mopsy, ale także Cavalier King Charles Spaniele, Boston terriery, Shi-tzuh, a nawet Yorkshire terriery mogą wykazywać objawy zespołu wad zwanych syndromem ras brachycefalicznych z ang. BOAS. To nic innego, jak cena „słodkiego, płaskiego pyszczka”, którą płacą zwierzęta, za ludzką bezmyślność. Przez lata krzyżowano ze sobą psy z wadą genetyczną – dążąc do jak największego skrócenia nosa i skompresowania twarzoczaszki. Przesadzono.