Jak rozpoznać alergię u psa?

Jak rozpoznać alergię u psa?

Alergie u psa to nieprawidłowa reakcja organizmu o charakterze gwałtownym lub nadmiernym na określone substancje, które mogą znajdować się w powietrzu lub w pokarmie bądź w przedmiotach mających bezpośredni kontakt ze skórą zwierzęcia. Przyczyn alergii może być mnóstwo i coraz częściej upatruje się ich w zmianach cywilizacyjnych, które nieuchronnie wymuszają zmiany nawyków żywieniowych oraz wpływają na warunki bytowe. Układ immunologiczny psa może reagować w sposób łagodny i przejściowy lub przewlekły. W skrajnych przypadkach alergia może zagrażać życiu.

O alergii u psa może świadczyć świąd i wypadanie sierści, a także zmiany skórne, kichanie i problemy z oddychaniem oraz biegunka lub wymioty. Psy w wyniku alergii często tracą apetyt, wygryzają i wylizują zmienione chorobowo miejsca oraz zmieniają zachowanie – stają się niespokojne i częściej się drapią. Alergia może dotknąć psa w każdym wieku, aczkolwiek najczęściej uwidacznia się przed ukończeniem 4 lat.

Jak leczy się alergię u psa?

Tak naprawdę alergia jest chorobą nieuleczalną, a kuracja polega na wydłużaniu okresów remisji, czyli cykli bezobjawowych. Dzięki odpowiednio wdrożonej procedurze leczniczej można złagodzić ostre stany i poprawić komfort życia zwierzęcia. Najczęściej stosowanym sposobem jest usuwanie alergenów z otoczenia psa – może to być składnik pokarmu, który ogranicza się w ramach diety eliminacyjnej.

Częstą praktyką przy leczeniu alergii jest immunoterapia, czyli stopniowa ekspozycja na alergen. Dodaje się wówczas niewielkie ilości uczulającego składnika do pokarmu i w ten sposób osłabia się reakcję organizmu oraz przyzwyczaja się psa do coraz większych dawek. Pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii psu można podawać leki sterydowe. Przy gwałtownych reakcjach stosuje się doraźne leki łagodzące ostre stany.

Alicja Dolna

LEKARZ WETERYNARII