Dlaczego warto korzystać z usług psiego behawiorysty?

Dlaczego warto korzystać z usług psiego behawiorysty?

Psi behawiorysta to specjalista zajmujący się terapią zwierząt. Zadaniem behawiorysty jest eliminacja niepożądanych zachowań psa i znajdywanie rozwiązań na różne problemy związane z opieką nad psem. Obecnie stosowane są głównie metody pozytywne, czyli budowanie relacji z psem na podstawie dobrych emocji i systemu nagród, co pozwala zbudować i utrwalić przyjemne skojarzenia.

Behawiorysta może przekazać wiele cennych wskazówek dla właścicieli psów dotyczących dbania o zwierzę i skutecznej komunikacji. Behawiorysta nauczy rozpoznawać wysyłane przez psa sygnały i mowę ciała. Wart podkreślenia jest fakt, że specjalista psich zachowań pracuje w znacznej mierze z opiekunem, ponieważ to przed nim stoi zadanie znalezienia najlepszych sposobów na radzenie sobie z problemami.

W jakich problemach pomaga psi behawiorysta?

Po specjalistyczną pomoc warto zgłosić się jak najszybciej, ponieważ im dłużej zwlekamy, tym mocniej określony nawyk się utrwala i trudniejsze będzie przyswojenie nowych schematów. Behawiorysta psi pomoże w wielu różnych problemach, takich jak:

  • Lękliwość psa
  • Agresja
  • Lęk separacyjny
  • Nadmierne szczekanie
  • Nadpobudliwość
  • Trudności w koncentracji
  • Wycofanie

Psi behawiorysta może także pomóc, jeśli pies pomimo treningu czystości wciąż załatwia się w domu lub gdy nie ma umiejętności chodzenia na smyczy i wszelkie próby nauki kończą się niepowodzeniem.

Kiedy udać się na wizytę do psiego behawiorysty?

Tak naprawdę nie ma znaczenia wiek psa – problemy behawioralne mogą objawić się zarówno w okresie szczenięcym, jak i w dorosłym życiu. Często przyczyną niepożądanych zachowań tkwi w przeszłości. Może to być na przykład nieodpowiednia socjalizacja w okresie szczenięcym lub traumatyczne przeżycia. Zdarzyć się może, że za zachowaniem psa stoją uwarunkowania genetyczne i stan zdrowia. Im szybciej zgłosimy się z problemem, tym łatwiej będzie go zwalczyć.

Alicja Dolna

LEKARZ WETERYNARII