Onkolog psi Gdańsk

W naszym gabinecie weterynaryjnym w Gdańsku znajdziesz onkologa dla psa. Na początku wizyty weterynarz przeprowadza dokładny wywiad z opiekunem zwierzęcia. Niezbędne są informacje dotyczące nie tylko objawów oraz stosowanych wcześniej metod leczenia, ale także występowania innych chorób oraz nazwy wszystkich leków przyjmowanych przez czworonoga. Poza tym weterynarz bierze pod uwagę również podstawowe dane zwierzęcia, czyli płeć, rasę oraz wiek.

Niestety, niezdiagnozowana choroba i naciekający charakter nowotworu powodują, że komórki rakowe rozsiane są nawet po prawidłowej, zdrowej tkance. Sam proces rozrostu guza u psa powoduje zaś znaczne zniszczenie i upośledzenie czynności zdrowej otaczającej tkanki co możemy obserwować na skórze jako owrzodzenia. W razie wystąpienia lub podejrzenia rozwoju choroby nowotworowej u kota informujemy, że w naszym gabinecie przyjmuje koci onkolog dysponujący doskonałym zapleczem diagnostycznym i terapeutycznym.

Jakimi przypadkami zajmuje się psi onkolog?

Onkolog psi zajmuje się takimi przypadkami jak np. rak płaskokomórkowy, który jest nowotworem skóry u psa, diagnozowanym głównie u starszych czworonogów. Jego głównym objawem jest wyczuwalny dzięki USG dla zwierząt guz m.in. w okolicach bioder lub na brzuchu. Dobre wiadomości są takie, że pies już od początku leczenia czuje się świetnie, dlatego nie widać po nim oznak choroby, ani w zachowaniu, ani w wynikach laboratoryjnych. Wszystko to może mieć miejsce dzięki szybkiej interwencji i wizycie u psiego onkologa.

Jak leczy się raka u psa?

Rodzaj terapii zależny jest od stadium choroby, ogólnego samopoczucia psa, jego ewentualnych innych chorób, przebytych zabiegów itp. W każdym przypadku nasz onkolog dla psów podejmuje indywidualny plan leczenia. Specjalista zwraca uwagę także na wiek psa oraz jego tolerancję na poszczególnie leki czy terapie. W trakcie leczenia raka u psa stosuje się kilka metod, w tym najczęściej chirurgiczną i farmakologiczną, a także chemioterapię i radioterapię.

Agresywne leczenie nowotworu u psa

Na agresywne leczenie nowotworu u psa weterynarze decydują się w przypadku, kiedy to pupil ma dobre rokowania. Najczęściej są to sytuacje, kiedy dochodzi do powstania niewielkich, pojedynczych zmian, które można usunąć operacyjnie. W przypadku rozległych nowotworów lub takich, które dały przerzuty – leczenie chirurgiczne wspomagane jest chemioterapią.

Paliatywne leczenie nowotworu u psa

O paliatywnym leczeniu nowotworu u psa decyduje się wtedy, kiedy guz jest niemożliwy do wycięcia, obejmuje zbyt wiele narządów lub jest w zaawansowanym stadium. Taki rodzaj terapii opiera się przede wszystkim na złagodzeniu bólu, a w skrajnych przypadkach – skróceniem cierpienia czworonoga.

Jak pies przechodzi leczenie onkologiczne?

Wprawdzie leczenie onkologiczne może nieść za sobą takie objawy jak np. gorsze samopoczucie, wymioty, biegunkę czy brak apetytu, ale mogą one występować tylko okresowo, a z reguły psy bardzo dobrze znoszą leczenie onkologiczne, a korzyści płynące z podjętej terapii są znacznie większe niż potencjalne niedogodności.

Jeżeli potrzebujesz onkologicznej diagnostyki swojego psa – skontaktuj się z naszymi specjalistami. Zapraszamy!