Onkolog koci Gdańsk

W naszym gabinecie znajdziesz pomoc kociego onkologa. Choroby nowotworowe kotów to problemy zdrowotne, które dotykają te delikatne zwierzęta dość często. Schorzenia te są spowodowane nieprawidłowymi komórkami rosnącymi w ciele kota. Nowotwory kotów obejmują takie przypadki jak m.in. białaczka, chłoniak i niedokrwistość aplastyczna. Choroby te różnią się sposobem, w jaki wpływają na koty, w zależności od ich wieku, a czasem płci. Guzy są najczęstszym nowotworem u kotów, dlatego pojawiają się u nich takie przypadłości jak naczyniak krwionośny czy mięśniaki gładkie. Leczenie jest ściśle zależne od rozwoju choroby, diagnozy oraz reakcji zwierzęcia na dobrane terapie. Najistotniejsza jest pierwsza interwencja chirurgiczna.

Szukasz specjalisty onkologa dla kota? Skontaktuj się z nami i umów na wizytę. Działamy w Gdańsku. Zapraszamy!

Co leczy onkolog dla kota?

Onkolog dla kota jest w stanie leczyć narośla, które są wynikiem nowotworu, kontrolując przy tym objawy za pomocą leków lub w razie potrzeby – operacji. W zależności od rodzaju guza weterynarz może również zastosować chemioterapię, aby zabić pozostałe chore komórki przed zabiegiem chirurgicznym. Po wyleczeniu nowotworu u kota lekarze zwykle planują jego odżywianie i regularne badania, aby zdrowie dopisywało mu jak najdłużej.

Onkolog koci leczy koty z chorobami nowotworowymi, rozumiejąc przyczyny i objawy, dzięki zdobytej przez siebie wiedzy i doświadczeniu. Często zdarza się, że nowotwory u kotów mają bardzo negatywne skutki, szczególnie u tych w wieku dojrzałym. Dlatego uczenie się, jak zapobiegać rakowi, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania kota w zdrowiu i życiu jak najdłużej. W niektórych przypadkach zdarza się, że po USG kota lub innych badaniach weterynarz może skierować Cię do weterynarza zajmującego się onkologią w sprawie opieki nad Twoim zwierzakiem. Dzieje się tak, ponieważ należy uzyskać więcej informacji i dokonać zaawansowanej diagnostyki przed podjęciem leczenia nowotworów.

Jakie są najczęstsze nowotwory u kotów?

Okazuje się, że większość zmian rakowych wykrytych u kotów ma podłoże genetyczne. Najczęstszymi nowotworami u kotów są rak gruczołu sutkowego i guzy brodawczaka skóry, a także chłoniak i mięsak limfatyczny. Wiele kotów zapada na raka, gdy są jeszcze młode, dzięki czemu bardzo często przy pomocy wykwalifikowanego onkologa kociego, istnieje możliwość na ich pełny powrót pupila do zdrowia. Stosuje się wiele metod – dostosowanych do stadium choroby, wieku kota, jego historii zdrowotnej, a także ogólnego stanu zdrowia. Wczesne wykrycie zmian jest kluczowe. Czas jest równie istotny w leczeniu cukrzycy kota, a także wszelkich zmian skórnych, które mogą świadczyć o toczącym się procesie zapalnym w organizmie kota.

Testy genetyczne na raka u kota

Weterynarze stosują testy genetyczne na raka u kota, w celu diagnostyki kotów dotkniętych chorobą, aby móc wcześnie rozpocząć leczenie i uratować życie kota, przewidując możliwe problemy zdrowotne i schorzenia, które mogą się u niego aktywować z czasem. Istnieją liczne testy, które wskazują przyczynę raka, dzięki czemu leczenie może być bardziej skuteczne i szybko dobrane. Znajomość tych faktów może pomóc w opiece nad kotem w taki sposób, aby pozostał zdrowy, bez narażania go na ryzyko kocich chorób nowotworowych oraz ich rozwinięcie się.

Jakie są pierwsze objawy raka u kota?

Ciężko jednoznacznie określić konkretne symptomy, szczególnie że nowotwory dotykają różnych tkanek. Jednakże niepokojące powinny okazać się nagłe zmiany, takie jak szybka utrata wagi, brak apetytu, widocznie mniejsza energia i osłabienie, a także biegunki i wymioty. Równie alarmujące są wyczuwalne guzki, powiększone węzły chłonne czy opuchlizny. Wzdęty i tkliwy brzuch także powinien zadecydować o kontroli w poradni onkologicznej dla kotów – tak jak ból przy dotyku oraz krwawienia niewiadomego pochodzenia.